Co to jest parapsychologia? Definicja, historia i zastosowania.

2024-04-05/ukrywane.pl
Co to jest parapsychologia? Definicja, historia i zastosowania.
Photo by Yeshi Kangrang on Unsplash

Czym jest parapsychologia, jakie ma zastosowania i jakie są jej korzenie?

Sam termin "Parapsychologia" pojawił się pod koniec XIX wieku, a jego twórcą był Max Dessoir, niemiecki filozof. Parapsychologia uważana jest za pseudonaukę lub paranaukę. Ogółem należy stwierdzić, że parapsychologia nie jest nauką w sensie ścisłym, ponieważ nie spełnia ona kryteriów naukowych. Parapsychologia zajmuje się zjawiskami, które nie mieszczą się w ramach nauk przyrodniczych, a które nie są również zjawiskami religijnymi.

Czym zajmuje się parapsychologia?

Parapsychologia zajmuje się badaniem wszelkich form postrzegania pozazmysłowego, w tym jasnowidzeniem, prekognicją, telepatią, psychokinezą, zjawiskami poltergeistów czy reinkarcjacją. Dodatkowo można jeszcze zaliczyć takie zjawiska jak bilokacja, zjawiska UFO, czy zjawiska związane z duchami. Ogółem przyjmuje się, że parapsychlogia skupia się na tzw. postrzeganiu pozazmysłowym.

Jednak do głównych dziedzin parapsychologii zalicza się badanie zjawisk telepatii (poza werbalna wymiana informacji na odległość), jasnowidzenia (świadomość istnienia zdarzeń bądź przedmiotów co do których nie ma bezpośrednich przekazów zmysłowych), psychokinezy (zdolności oddziaływania na przedmioty bez fizycznej ingerencjii) i prekognicji (zdolność przewidywania zdarzeń, które jeszcze nie nastąpiły).

Zwolennincy Parapsychologii uważają, że zjawiska paranormalne są zjawiskami naturalnymi, które nie mieszczą się w ramach nauk przyrodniczych i są związane z nieznanymi jeszcze prawami fizyki lub nieodkrytym rodzajem poznania i przekazywania energii.

Początki parapsychologii

Historia Parapsychologii sięga połowy XIX wieku. W 1853 roku amerykański chemik Robert Hare przeprowadził badania i eksperymenty z mediami spirytystycznymi i ogłosił pozytywne wyniki. Jego metodologia była wielokrotnie podważana, ale to właśnie on uważany jest za jednego z pierwszych parapsychologów. W dalszych latach kolejni badacze, tacy jak Agénor de Gaspar czy Johann Karl Friedrich Zöllner prowadzili dalsze badania.

Konsekwencją tych badań było powstanie w 1882 roku, pierwszego Towarzystwa Badań Paranormalnych w Londynie, które miało na celu zorganizowanie badań nad zjawiskami parapsychicznymi i paranormalnymi.

W następnych latach aż do końca XIX wieku oraz na początku wieku XX prowadzono najróżniejsze badania w celu potwierdzenia istnienia zjawisk parapsychicznych.

W 1885 roku powstało Amerykańskie Towarzystwo Badań Parapsychicznych w Bostonie, które następnie przeniesiono do Nowego Jorku.

Wydaje się, że dopiero w 1911 roku nastąpił przełom, ponieważ Uniwesytet Stanforda w Kalifornii zaczął prowadzić badania nad zjawiskami paranormalnymi. Jako jeden z najbardziej uznanych na świecie ośrodków badawczych, skupiał się on głównie na percepcji pozazmysłowej oraz psychokinezie.

W 1957 roku powstało pierwsze Stowarzyszenie Parapsychologiczne w Stanach Zjednoczonych. Założone w mieście Durham w Karolinie Północnej, Stowarzyszenie Parapsychologiczne miało na celu zorganizowanie badań nad zjawiskami paranormalnymi oraz zbadanie ich naukowo.

Projekt Stargate

W latach 70. XX wieku, amerykańska armia rozpoczęła tajny program badawczy nad zjawiskami paranormalnymi. Program ten nosił nazwę "Stargate" i miał na celu wykorzystanie zdolności paranormalnych w celach wojskowych. W ramach programu przeprowadzono wiele eksperymentów, które miały na celu sprawdzenie zdolności jasnowidzenia, telepatii oraz psychokinezy. Program Stargate zakończono w 1995 roku, a jego wyniki nie zostały ujawnione publicznie.

Parapsychologia obcenie

Wydaje się, że badania na zagadnieniami parapsychologicznymi znacznie osłabły, z powodu niemożliwości potwierdzenia wyników badań w taki sposób, aby spełniały one kryteria naukowe. Wiele badań nad zjawiskami paranormalnymi jest krytykowanych za brak metodologicznej poprawności oraz za brak powtarzalności wyników.

Mimo to w ponad 30-stu krajach na świecie dalej prowadzi się badania a wiele uniwesytetów prowadzi akadmickie programy badawcze. Należą do nich: Zakład Parapsychologii Koestlera na Uniwersytecie w Edynburgu, Projekt SOPHIA na Uniwersytecie w Arizonie, Jednostka Badawcza Świadomości i Psychologii Transpersonalnej Uniwersytetu Johna Mooresa w Liverpoolu. Centrum Badań nad Anomalnymi Procesami Psychologicznymi na Uniwersytecie w Northampton oraz Jednostka Badawcza Psychologii Anomalistycznej w Goldsmiths, University of London.