Eksterioryzacja (OBE) a religia i wierzenia

2023-11-16/ukrywane.pl
Eksterioryzacja (OBE) a religia i wierzenia
freepik.com

Każda popularniejsza religia i wierzenie w jakiś sposób odnosi się do zjawiska podróży poza ciałem tłumacząc je na swój sposób, adekwatnie do swoich wartości i aktualnych założeń. Nie ma wątpliwości, że temat podróży astralnych występuje prawie we wszyskich wierzeniach i religiach. Jednakże ich stosunek najczęściej jest dosyć skrajny. Niektóre wręcz opierają się o koncepcje podróży do świata niefizycznego, inne natomiast prawie całkowicie wzbraniają się przed tym konceptem lub wręcz sugerują by tego nie praktykować.

Starożytny Egipt

Starożytni egipcijanie wierzyli, że dusza może opuścić ciało. Według ich wierzeń człowiek posiadał kilka dusz, gdzie dusza nazywana Ba, po śmierci jest w stanie żyć dalej, w zaświatach pod warunkiem, że ciało zostało poddane mumifikacji, chyba, że należało do osoby, która poniosła śmierć poświęcająć się dla Egiptu. W przypadku osób z niższych, biedniejszych sfer wystarczyć miał sam wizerunek zmarłej osoby.

Wówczas człowiek miał być swoim niematerialnym sobowtórem Ka, który za życia był jego duchowym opiekunem. W tym niefizycznym ciele można było kontynować życie po śmierci.

Buddyzm

Istnieją przekazy oraz literatura świadcząca o tym, że Buddyzm dopuszczał podróże w ciele astralnym, w wyniku medytacji oraz ćwiczenia jogi tantr. Według buddyjskich założeń, każdy odbywa, zazwyczaj nieświadomie, podróż astralną podczas snów, zwłaszcza tych świadomych.

Islam

Islam stoi w opozycji do exterioryzacji twierdząc, że jest niepotrzebna i niczemu nie służy, do tego stopnia, że osobom, które doświadczają OBE zaleca się czytanie Koranu. Istnieje jednak twierdzenie, że nocna podróż Mahometa, Istra i Miraj, była podróżą astralną.

Hinduizm

Hindusi pełniący rolę duchowych nauczycieli do dziś mówią o podróżach poza ciałem i są one praktykowane. Stare teksty hinduistyczne, w tym nauki Walmiki wspominają o podróżach astralnych. Meher Baba, indyjski mistrz duchowy żyjący w latach 1894 - 1969 uważał, że świadome podróże astralne uczą więcej niż nieświadome podczas snu. Podkreślał również, że osoby świadomie odbywające podróże astralne są bardziej zaawansowane wewnętrznie.

Chrześcijaństwo

Exterioryzacja w chrześcijaństwie jest traktowana jak okultyzm, który może prowadzić do opętania i kontaktu ze złymi siłami. Jednocześnie uważa, że podróże astralne mogą przyczynić się do zmiany światopoglądu i rezygnacji z wiary. Mimo tego, objawienia religijne są kojarzone z opuszczaniem ciała fizycznego.

Szamanizm

Szamanizm z kolei, jest oparty o kontakt ze światem duchowym, a tym samym o podróże poza ciałem. Szamanizm sam w sobie stanowi zespół wierzeń i praktyk opartych o relacją świata fizycznego i duchowego. Uważa się, że szamani byli zdolni do podóży w zaświaty.