Czy wszechświat nie miał początku? Nie było wielkiego wybuchu?

2023-11-22/ukrywane.pl
Czy wszechświat nie miał początku? Nie było wielkiego wybuchu?

Istnieje hipoteza zakładająca, że wszechświat nie miał swojego początku. Wielki Wybuch mógł być jedynie wyjątkowym momentem w historii wszechświata, a nie jego prawdziwym początkiem.

Obecnie mamy dwie główne koncepcje dotyczące wszechświata, jedną opartą o ogólną teorię względności a drugą o fizykę kwantową, przy czym fizyka kwantowa już dostarczyła szczegółowe modele dla elektromagnetyzmu oraz oddziaływania słabego i silnego. Czyli możemy powiedzieć, że odpowiada na trzy z czterech głównych zagadnień dotyczących funkcjonowania wszechświata. Czwartym, bardzo istotnym zagadnieniem jest oddziaływanie grawitacyjne. Tutaj z najbardziej sensownym wyjaśnieniem przychodzi Ogólna Teoria Względności, która obecnie najlepiej wyjaśnia działanie grawitacji.

Mimo tego, że przy użyciu ogólnej teorii względności daje się dosyć dobrze wytłumaczyć większość zależności grawitacyjnych we wszechświecie, to jednak przy próbie opisania czarnych dziur czy ogólnie osobliwości, jaką miał być wszechświat przed wielkim wybuchem, wszelkie obliczenia nie mają sensu. W związku z tym naukowcy cały czas poszukują innego wytłumaczenia i stawiają nowe hipotezy.

Teoria grawitacji kwantowej

W skład teorii grawitacji kwantowej wchodzi między innymi teoria zbiorów przyczynowych określana też jako teoria mnogości przyczynowych. Teoria ta zakłada, że czasoprzestrzeń jest podzielna i składa się z kawałków czasoprzestrzennych, często nazywanych też atomami czasoprzestrzeni. Jeśli sprawdzimy tą teorię to okazuje się, że nieskończenie małe punkty o nieskończenie wielkiej masie nie mogą w niej istnieć, w związku z tym Wielki Wybuch w istocie nie mógł się wydarzyć, a to co dziś zakładamy jako początek wszechświata jest jedynie epizodem w ewolucji.

Jeśli odrzucimy możliwość istnienia osobliwości będących nieskończenie małymi punktami o nieskończenie dużej masie to teoria wielkiego wybuchu nie ma racji bytu. Teoria zbiorów przyczynowych zakłada więc, że Wszechświat istniał od zawsze, a zbiór jest nieskończony i zawsze było coś wcześniej, natomiast Wielki Wybuch jest błędnie uznawany jako początek całego wszechświata.


Powiązane artykuły