Wiek Wielkiej Piramidy w Gizie

2023-11-12/ukrywane.pl
Wiek Wielkiej Piramidy w Gizie
Photo by Dario Morandotti on Unsplash

Wielka Piramida w Gizie, nazywana też Piramidą Cheopsa lub Piramidą Chufu ma wysokość 146,59m. Ogólnie przyjmuje się, że została ukończona około 2560 lat p.n.e. Zakłada się, że jej budowa trwała mniej więcej 20 lat.

Szacunki dotyczące daty powstania Wielkiej Piramidy są oparte na dwóch głównych założeniach, w tym okresie panował faraon Chufu, nazywany Cheopsem. Założono, że to za jego panowania powstała piramida. Istnieje jednak teoria, że Cheops jedynie zmodyfikował piramidę, która istniała dużo wcześniej.

Najbardziej rozpowszechniona koncepcja to przeznaczenie piramidy, jakoby miała ona stanowić grobowiec faraona. O budowie w tamtym okresie mają świadzyć cmentarze, jak początkowo zakładano, niewolników pracujących przy budowie piramidy. Stosunkowo niedawno odkryto, że w rzeczywistości budowniczowie nie byli niewolnikami a robotnikami. Do tej zmiany w głównej mierze przyczynił się Zahi Hawas w 2010 roku, jeden z najbardziej uznawanych egiptologów, który wykazał między innymi, że tamtejszych robotników nie traktowano jak niewolników, a raczej określano ich mianem przyjaciół i odnoszono się z szacunkiem, zapewniając przy tym odpowiednią infrastrukturę, pożywienie i wygody potrzebne do normalnego funkcjonowania.

Innym kuczowym czynnikiem wpływającym na datowanie piramidy, są badania przeprowadzone w latach 80-tych przez amerykańskiego egiptologo Marka Lehrnera. W trakcie prowadzonych przez niego badań w Gizie, w roku 1986 odkryto kawałki zaprawy murarskiej zawierającej szczątki organiczne pozwalające na wykorzystanie najbardziej popularnej metody datowania węglem radiaktywnym C14. Przeprowadzone badania wskazały na przedział między 3800 ~ 2800 p.n.e. Od tamtego czasu przyjmuje się, że piramidy musiały powstać w tamym okresie. Mark zrobił wielką karierę, wydał mnóstwo książek i publikacji, a większośc środowiska naukowego zaczęła powielać jego badania.

Mimo, że przyjmuje się mniej więcej taki okres czasu, istnieją teorie zakładające, że piramidy są dużo starsze. Ostatecznie nie ma twardych dowodów na potwierdzenie wyżej opisanych założeń, a są to jedynie poszlaki i przypuszczenia.

Klimat

Niektórzy twierdzą, że piramida Cheopsa musi być dużo starsza ze względu na klimat panujący w tym regionie. Pustynia raczej nie sprzyja rozwojowi cywilizacyjnemu i raczej stanowi ograniczenie a nie przewagę. Jeśli założymy, że piramidy są starsze o jeszcze kilka tysięcy lat, to dotrzemy do końcówki ostatniego zlodowacenia. Szacuje się, że okres ostatniego zlodowacenia zakończył się mniej więcej 12000 lat temu. W tamtym okresie klimat północnej afryki był zupełnie inny i dużo bardziej przystępny. Zmienia to całkowicie wyobrażenie o warunkach panujących w tamych czasach, które w większości przedstawia się jako wielką pustynię bez życia poza rzekami.

Gdy aspekt klimatyczny potraktujemy z uwagą, możemy zauważyć, że to właśnie te kilkanaście tysięcy lat temu w pasie zwrotnika raka istniały najlepsze warunki do rozwoju cywilizacyjnego.

Brak informacji w jaki sposób zbudowano piramidy

Przyjmuje się, że do budowy piramid wykorzystywano proste narzędzia i siłę ludzkich mięśni. Jednak jest to tylko utarte przypuszczenie. Brakuje jednoznacznych dowodów na to, aby rzeczywiście w taki sposób wzniesiono piramidy. Mimo zaawansowanego pisma, rzeźbiarstwa czy malarstwa jako środków przekazu, tak zaawansowana cywilizacja nie pozostawiła żadnych informacji o sposobie budowy największych na świecie monumentów. Podobnie wygląda to w przypadku innych cywilizacji poza afryką budujących piramidy, które również nie pozostawiły po sobie w tym temacie żadnych wskazówek.

W związku z tym zachodzi podejrzenie, że egipcjanie w rzeczy samej nie zbudowali piramid, a jedynie zastali na miejscu, po jakiejś wcześniejszej, nieznanej cywilizacji, której ślady i dorobek został jedynie nadpisany przez egipcjan. Jeśli taka sytuacja miała miejsce to bardzo trudno będzie znaleźć ślady tych wcześniejszych cywilzacji, ponieważ ich granice zostały zatarte.

Sfinks

W początkowych latach XX wieku odkopano Sfinksa. Wówczas pojawiła się teoria, że jego głowa jest nieproporcjonalnie mała i pierwotnie przedstawiała głowę szakala, boga Anubisa. Naukowcy G.Hancock i R.Bauval uważali, że Sfinks powstał około 10000 lat p.n.e. Ta teoria nie jest nowa, już w średniowieczu, arabscy autorzy zakładali, że powstał on przed wielkim potopem.

Mimo tego egiptolodzy cały czas zasłaniają się kontekstem historycznym, datując Sfinksa na okres IV dynastii panującej w egipcie mniej więcej 2600 - 2400 lat p.n.e. Mimo, że erozja pomnika oraz warstwy geologiczne wokół, wskazują na silne opady deszczu nie występujące w tym regionie od wielu tysięcy lat.

Tylko spekulacje

Niektórzy zakładają, że piramidy, w tym Wielka Piramida Cheopsa jest pozostałością po dużo starszej cywilizacji, która mogła mieć dużo większy zasięg niż ktokolwiek przypuszcza. Panując w tym regionie wiele tysięcy lat temu, może nawet dziesiątki tysięcy lat wstecz. Powtarzalność tego typu monumentów na całym globie także każe się zastanowić, czy ówczesna cywlizacja nie miała charakteru globalnego albo chociaż była w stanie przemieszczać się na duże odległości między oceanami.